אהבה נכזבת

אהבה נכזבת, או בשמה האחר אהבה חד-צדדית, עשויה להיות חוויה כואבת ביותר. היא מגלמת בתוכה פגיעה רגשית, פגיעה בערך העצמי, אכזבה, בושה וחוסר אונים. החוויה של לא להיות רצוי וחווית הדחייה הן לעתים קשות מנשוא. המאוהב או המאוהבת שדמיינו את הקשר עם האהוב, נשארים חשופים ופגיעים, רוצים להעניק את לבם, את נפשם, אך לא נענים.

 

החוויה עמה נותרים היא חוויה של אובדן ובצדו תקופה של אבל. ישנם אנשים שנבהלים מהאבל והעצבות שפוקדים אותם, וגם הסביבה לא פעם מנסה לעודד, לשמח ו"לשים בפרופורציה" את המצב. אולם יש כאן פרידה אמיתית, מחלום, מפנטזיה, ממציאות שכבר נחוותה בדמיון, מרגשות עזים שפתאום אין להם מקום. לכן חשוב לתת מקום לאבל ולאפשר לנפש לעבד בהדרגה את מה שקרה.

אהבה נכזבת - טיפול פסיכולוגי בחדרה ופרדס חנה

 

התמכרות לאהבה

אנשים שאינם מצליחים לתת מקום לאבל, שמנסים להתנגד לו או להדחיק אותו, עלולים לפתח התמכרות לאהבה (אהבה אובססיבית), כלפי אותו מושא אהבה או כלפי בני זוג פוטנציאליים אחרים.
על מנת לפצות על הכאב שבאהבה הנכזבת, אנשים אלו מחפשים מיד אהוב אחר. לעתים קרובות הם נקלעים לדפוס חוזר של התאהבות, דחייה וחוויות חוזרות ונשנות של אהבות נכזבות.

 

הטיפול בעקבות אהבה נכזבת

בטיפול ניתן המון מקום לרגשות, נאפשר להם לצוף ולבוא לידי ביטוי. ניתן מקום לאבל, לעצב, לכעס, לאכזבה, לאשמה ולכל רגש אחר שיעלה. בתהליך הדרגתי ננסה להעלות למודעות את הדפוסים החוזרים, להבין את המקור והגורמים להם ונעניק להם טיפול. מתוך כך המטופל יוכל להתקדם לעבר שינוי בהתנהלות, בבחירות הזוגיות, בדפוסי האהבה ולהגיע למערכת יחסים בריאה, הדדית ומיטיבה.